I. Wizyta w CINiB-ie

Od renesansu do awangardy – prezentacja cennych dzieł ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego

Biblioteka UŚ gromadzi zbiory specjalne (m.in. rękopisy, stare druki, zbiory graficzne i kartograficzne). Najstarszym rękopisem jest łacińska Biblia z prologami, bogato zdobiona ornamentami, powstała około połowy XIII wieku na terenie Francji. Innym zabytkiem rękopiśmiennym jest cyrylicka Ewangelia z pierwszej połowy XVII w., która zawiera przedmowy arcybiskupa Teofilaktesa z Ochrydy oraz aparat liturgiczny. Wśród starodruków znajdują się m.in.: dzieło Maimonidesa z 1489 r., Odo misse J. Burcharda ze Strasburga z 1512 r., Mszał krakowski  z 1545 r., bogato ilustrowane drzeworytami Biblia Leopolity (1575 r.) oraz Postylla Wujka (1584 r.). Z tymi i innymi zabytkami piśmiennictwa uczestnicy II Kongresu Historyków Języka będą mogli się zapoznać podczas spotkania w bibliotece akademickiej, które zaplanowano jako podsumowanie pierwszego dnia obrad.

Zachęcamy do zapoznania się z bliższą prezentacją zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego – tekst dr Marzeny Smyłły jest dostępny pod adresem internetowym: https://rebus.us.edu.pl/bitstream/20.500.12128/11490/1/Smylla_%20Zbiory_specjalne.pdf

 

 

II. Wizyta w Muzeum Śląskim

Skond my som? czyli historia i kultura Górnego Śląska w pigułce

Czym zajmowała się Grupa Janowska? Dlaczego św. Barbara jest patronką górników? Kim był śląski Steve Jobs? Gdzie produkowano słynnego malucha? Czym jest polterabend? I kim są dzisiaj Górnoślązacy? Ścieżka o charakterze regionalnym to idealna propozycja dla osób, które chcą poznać bliżej skomplikowaną historię Górnego Śląska, a także tutejsze zwyczaje, tradycję i kulturę. W trakcie zwiedzania zobaczymy wzbudzającą największe zainteresowanie wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Przedstawimy Państwu również unikatową kolekcję Galerii plastyki nieprofesjonalnej i Galerii śląskiej sztuki sakralnej.